Glonojad ryba niezbędna w każdym akwarium
Autorem artykułu jest Mateusz Langner
Posiadacze akwarium muszą borykać się niejednokrotnie z rozmaitymi problemami. Jednym z podstawowych problemów każdego akwarysty są glony, które osadzają się na jego ściankach, rosnących w nim roślinach, kamieniach i innych dekoracjach.
Glony sprawiają, że woda w akwarium ulega zanieczyszczeniu, co prowadzi do zmiany jej PH, wzrostu zakwaszenia, a w konsekwencji zakwitnienia wody, które dla wielu ryb może być śmiertelne. Ryby w akwarium nie zniosłyby zbyt dużego natężenia glonów. Każdy akwarysta powinien zatem uzbroić się w specjalną żyletkę, która posłuży jako narzędzie oczyszczające ścianki naszego domowego wodnego świata. Możemy jednak wybrać inne wyjście wyposażając akwarium w kilka glonojadów, które zajmą się unicestwianiem glonów. Nazwa glonojad wywodzi się właśnie od nawyków żywieniowych tego gatunku ryb. Glonojady żywią się glonami porastającymi ścianki akwarium i pozwalają utrzymać je w czystości. Pysk tych ryb ukształtowany jest jak swoista przyssawka, która ułatwia glonojadom dostęp do pokarmu. Do najbardziej znanych glonojadów należą między innymi: ryby z rodziny przylgowatych, ryby okrągłoprzyssawkowe, grubowargi syjamskie, oraz wszelkiej maści zbrojnik lamparci lub wąsacz niebieski. Ciekawostką dotyczącą glonojadów jest fakt, że niektóre z nich żywią się glonami jedynie w stanie wzrostowym, a kiedy osiągną już dojrzałość przerzucają się na inną, na przykład mięsną, dietę. Jeśli ktoś hoduje oprócz ryb w swoim akwarium także glony, niech czem prędzej uda się do sklepu akwarystycznego i kupi glonojada. Skorzystają na tym wszyscy zarówno akwarysta, jak i jego akwaria.
Pielęgnacja akwarium pielęgnacją charakteru
Nasze domowe akwarium to nie tylko miejsce życia pożądanych przez nas i napawających nas dumą organizmów wodnych. W przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji, lub dłuższego zaniedbania pojawiają się w akwarium niepożądani goście. Glony w akwarium, to dla niejednego młodego, niedoświadczonego i nieobeznanego w temacie akwarysty zaskoczenie. Glony pojawiają się często w akwariach, których założenie było odpowiedzią na chwilową zachciankę dziecka. Nieprzyzwyczajony do obowiązków młodzieniec nie jest w stanie odpowiednio pielęgnować swojego akwarium. Problem ten zauważa się zazwyczaj dopiero wówczas, gdy ryby w akwarium zaczynają chorować. Zamiast zwiększyć wymagania wobec dziecka rodzice najczęściej likwidują akwarium. Tym samym pozbawiają młodego człowieka szansy rozwoju zainteresowania, które w przyszłym, dorosłym życiu mogłoby stać się źródłem jego największej dumy i satysfakcji. Akwarystyka jest niezwykle wymagającym hobby, ale poświęcona jej energia i czas w przyszłości na pewno zaprocentują, a wytrwały hodowca będzie mógł przez lata cieszyć się młodymi rybkami wzbogacającymi jego stado. Dlatego apelujemy do rodziców młodych akwarystów jeśli wasze dziecko zaniedbuje swoje akwarium nie nakazujcie mu jego likwidacji. Pomyślcie o korzyściach, które wypłyną z sytuacji, gdy wasza pociecha sama zrozumie, że akwarium się należy zajmować, by wyglądało estetycznie i spełniało postawione wcześniej oczekiwania.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz