czwartek, 2 lutego 2012

Kiedy warto kupić dziecku akwarium?

Kiedy warto kupić dziecku akwarium?

Autorem artykułu jest Mateusz Langner



Akwarystyka słodkowodna to nie tylko chwilowa pasja, ale hobby na całe życie, które często przekazywane z ojca na syna jest kultywowane przez kolejne pokolenia. Domowa hodowla rybek akwariowych to cała kultura i zajęcie, od którego po kilku miesiącach ciężko się oderwać.

CZY TWOJE DZIECKO JEST JUŻ GOTOWE DO ZAŁOŻENIA AKWARIUM?

Rybki akwariowe, chociaż nie utrzymują bliższego kontaktu z hodowcą są zwierzętami i nie mogą być traktowane przedmiotowo. O ile większość z nas przeczuwa nastroje i potrzeby np. pasa lub kota, tak z rybkami jest nieco trudniej. Wielu początkujących hobbystów nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu trzymania bojownika syjamskiego lub teleskopa w kuli.

O tym czy nasze dziecko jest już na tyle odpowiedzialne do prowadzenia własnego zbiornika można przekonać się, kupując np. małe akwarium, do którego przez jakiś czas nie wpuszczamy rybek. Cały zbiornik obsadzamy roślinami, a zadaniem malucha będzie opieka nad jeszcze niezamieszkałym baniaczkiem. Podmiana wody, niedopuszczanie do nadmiernego rozwoju glonów oraz czyszczenie sprzętu akwarystycznego to najlepsze sposoby na obserwację dziecka w jego pierwszych poczynaniach. Jeśli będzie pilnowało terminów wymiany wody, roślinki będą regularnie przycinane, a nasz maluch w tym czasie nie zniechęci się do prowadzenia akwarium, możemy pomyśleć o pierwszych mieszkańcach.

OBSERWUJ PRACE MALUCHA PRZY RYBKACH

Pamiętaj, że w początkowej fazie maluch będzie potrzebował Twojej pomocy, dlatego dobrze, jeśli pomożesz mu przy pierwszych pracach. Szczególnie pomocny okażesz się prawdopodobnie przy wymianie wody, ewentualnych wyławianiach rybek z akwarium, wymianie podłoża i tym podobne. Warunek jest jeden – nie możesz wyręczać swojego dziecka w codziennych obowiązkach. Obserwuj jego postępy, jeśli znasz się nieco na akwarystyce, możesz podpowiadać przy doborze obsady ryb i roślin, ale nie pozwól, abyś to Ty zajmował się doglądaniem i pielęgnacją całego zbiornika. W końcu to nie Ty masz czerpać przyjemność z hodowli słodkowodnych pływaków.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz